TÜRK FUTBOLUNDA YÖNETİM KRİZİ

14 Ocak 2015
Genel
0 0
Beşiktaş JK, şirket ve dernek yönetiminde performans, kriter ve uygulamalarda kaynakların etkin, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılması için ilke, karar ve düzenlemelerle Fikret Orman döneminde kurumsallaşmaya yönelerek önemli bir ilerleme kat etmişti. Son divan kurulu toplantısında kulübü idari, siyasi ve ekonomik vesayet altında bırakacak olan kurumsal yönetim anlayışının büyük yara aldığını görüyorum. Umarım Fikret Orman ve yönetimi kulübü tekrar özerk ve özgün yapıya getirerek Türk Sporunun büyümesi ve gelişmesine hizmet etmeye devam eder.
‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

 

Büyüyen ve hızla değişen spor endüstrisinde spor kulüpleri bu değişime ayak uydurabilmek için yönetimsel ve yapısal olarak sürekli kendisini güncellemek zorundadır. Gelişen spor endüstrisinde, Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden spor kulüplerimizin ekonomik olarak büyümeleri, yönetimsel ve sportif başarı olarak aynı paralellikte değildir. İstikrarsız yönetimler, yanlış oyuncu transferleri, yanlış devlet politikaları, markalaşma sorunu, yönetişim eksikliği, plan, uygulama ve stratejilerin kısa vadeli olması ya da hedeflerden uzak olması gibi bir çok neden ya da faktör bu duruma sebep olabilir.

Türkiye’de devlet yaptırımları ve ekonomik güç sahibi olan iş adamlarının vesayeti altında olan spor kulüplerimizin, çağdaş spor yönetimi anlayışının ilke, kural ve metotlarından ve Beşiktaş JK gibi büyük bir kulüp için kaide haline gelen kurumsallaşma prensibinden uzaklaşmakta olduğunu görüyoruz.

Beşiktaş Divan Kurulu’nun 2014 Yılı 3. Olağan Kurulu’nda Beşiktaş JK; Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Nevzat Demir, Rahmi Koç, ve eski başkan Serdar Bilgili gibi isimlerin de yer aldığı 283 üye, tüzükte yer alan “üst üste 3 defa Divan Kuruluna ‘mazeretsiz’ olarak gelmeyen üye ihraç edilir.” maddesine dayanarak ihraç etmişti. Bu, Türk sporu için büyük bir olaydı. Buna göre Beşiktaş JK’nin, Türkiye’nin kurumsallaşma düzeyi en iyi kulübü olduğu iddaa edilen Fenerbahçe’ye karşı önemli bir kurumsallaşma atağı gerçekleştirdiği söylenebilir.

Beşiktaş JK’nin  bu çıkışı önemli olduğu kadar büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirdi.  Divandan ihraç edilen üyeler arasında önemli iş adamları, siyasi ilişkileri olan isimler ve spor camiasında önemli etki sahibi olan yöneticiler vardı. Nihayetinde gelen baskılar sonucu Beşiktaş JK Başkanı Fikret Orman geri adım attı ve özür dilemek zorunda kaldı.

Divan Kurulu toplantısında ihraç edilen üyeler ve spor kamuoyu, medyanın da desteğini alarak sorumluluğu Divan Kurulu Başkanı Av. Yalçın Karadeniz’e yükledi ve bu tepkileri doğru bulmadığımı belirtmeliyim. Üyelerin ihraç edilmesi ile ilgili olan tüzük maddesi 2013 yılındaki değişiklik ile birlikte değişikliğe uğramıştı. Divan Kurulu’na başkanlık yapan Av. Yalçın Karadeniz, prosedürleri uygulayarak Dernekler Kanunu’nun yetki sınırları çerçevesinde bir yol izledi.

Kulüp tüzüğü son derece radikal maddeleri içeriyor olmakla birlikte biraz esnek olabilirdi. Yaş, süre ve özel mazeret gerekçelerine göre muafiyet durumunun çok uygun olacağını düşünüyorum. Kulübe uzun yıllar hizmet etmiş yöneticiler, yaş ve sağlık durumu sebebiyle divan toplantılarına gelemeyecek durumda olanlar bu maddenin dışında tutulmalıdır. Ancak kulüpten ihraç edilen 283 üyenin bu durumdan bihaber olduğunu, yaş ve sağlık engelleri ile karşılaştığını düşünmüyorum. Nitekim geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini kapatan Beşiktaş JK’nin ve Türk Sporunun örnek şahsiyetlerinden olan Sn. Süleyman Seba’nın  isminin bazı çıkar çevrelerinde kullanılmasını da yadırgadığımı belirtmeliyim.

Beşiktaş JK, şirket ve dernek yönetiminde performans, kriter ve uygulamalarda kaynakların etkin, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılması için ilke, karar ve düzenlemelerle Fikret Orman döneminde kurumsallaşmaya yönelerek önemli bir ilerleme kat etmişti. Son divan kurulu toplantısında kulübü idari, siyasi ve ekonomik vesayet altında bırakacak olan kurumsal yönetim anlayışının büyük yara aldığını görüyorum. Umarım Fikret Orman ve yönetimi kulübü tekrar özerk ve özgün yapıya getirerek Türk Sporunun büyümesi ve gelişmesine hizmet etmeye devam eder.

Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

0

ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Burak ÖZTÜRK Doğum Yeri ve Yılı: Merkez / DENİZLİ – 02.05.1987 İlköğretim: Namık Kemal İlköğretim Okulu, 1993-1998 Atatürk İlköğretim Okulu, 1998-2000 Kiremitçi İlköğretim Okulu, 2000-2001 Ortaöğretim: Denizli Lisesi, 2001-2004 Önlisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2007 Lisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2010 Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği, 2009-2013 Çalışma Hayatı ve Diğer Özellikleri: 2005- Wondows İşletmenliği Sertifikası Sahibi 2006- Bilgisayarlı Muhasebe Sertifikası Sahibi 2007- Denizli Otel Laodikya - Personel 2010- Koçfest Üniversite Spor Oyunları Organizasyonu PAÜ, Akreditasyon Birimi Gönüllü Çalışanı 2010- Türkiye Atletizm Federasyonu Aday Hakem 2010- Hedef Dershanesi – Salihli / Manisa (İktisat – İşletme – Yönetim ve Organizasyon Öğretmeni) 2010- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Wellness Antrenörü 2011- Türkiye Atletizm Federasyonu İl Hakemi – Denizli 2011- Olimpik Gün Koşusu, Denizli. Gönüllü Çalışan 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi (Kurucu Üye ve Mali İşler Sorumlusu) 2012- PAÜ Uçurtma Şenliği Organizasyon Komitesi Üyesi ve Başkan Yardımcısı 2012- PAÜ Çal Gezisi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği Organizatörü 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Başkan Yardımcısı 2012- Denizli Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali - Rehber (Gönüllü) 2012- Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Katılımcı 2012- Stratejik Yerel Yönetişim Projesi – Gençlik Meclisi Temsilcisi 2012- Denizlispor İdari Birim – Stajyer 2013- Denizli. Ulusal 2020 Olimpiyatlarına Doğru Türkiye Paneli Organizatörü (Ulusal) 2013- Denizli. Sporun Yönetimi Konferansı Organizatörü (Ulusal) 2013- Uluslararası Aktif Gençlik Katılımına Sen de Dahil Ol Projesi Gönüllü Çalışanı 2013- Gençlik Afet Rehabilitasyon Destek Gönüllüleri Projesi (Gönüllü Katılımcı) 2013- Gençlik ve Spor Bakanlığı, GHSİM, DENİZLİ. Stajyer 2013- Özel Olimpiyatlar, Denizli. Voleybol Milli Takımı Seçmeleri (Gönüllü Rehber) 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Spor ve Rekreasyon Komisyonu Başkanı 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi - Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri (Katılımcı) 2013- Denizli Belediyesi Kadınlar Pilates Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi (Gönüllü çalışan) 2013- U-20 Dünya Kupası, Antalya. İdari Birim Sorumlusu (Gönüllü) 2013- Bir Dil Bir Kültür Projesi, Proje Ekibi, Genel Organizasyon Birimi 2013- Liderlik Okulu Projesi, Proje Ekibi, İdari Birim 2013- Münazara Jürüliği Eğitimi, Proje Ekibi, Jüri ve Genel Organizasyon Birimi 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Sporda Şiddet ve Gençlik Paneli, Koordinatör 2013- Birleşmiş Milletler-TC. Kalkınma Bakanlığı-Habitat-VISA, Paramı Yönetebiliyorum Eğitmen Eğitimi, Eğitmen 2014- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Hemsball Antrenörü 2014- Gençlik Servisleri Merkezi – Spor Gönüllülüğü Eğitimi – Gönüllü Katılımcı

Bir Cevap Yazın

Menü