Uzman Hocamızdan Marmara Üniversitesi Hakkında Detaylı Bilgi

Total
0
Shares

Marmara Üniversitesi BESYO’da öğretmenlik bölümü için sınava girecek öğrenci arkadaşlar 3 ayrı spor branşından sınava girecekler. Öğrenci ana branşından ve zorunlu olan bireysel sporlardan tam puan almış olsa dahi üçüncü branştan %25 başarı dilimine giremezse hesaplamaya alınmamaktadır. Kızlarda da aynı kural geçerlidir ancak kız öğrencilerde müracat eden ve barajı geçenlerin az olması nedeniyle kız öğrenciler %25 baraja değil branşlardan belirlemiş oldukları zaman barajına dikkat etmeleri gerekmektedir. Örneğin, yüzme barajı 120 saniye Basketbol ise 180 saniyedir. Bu sürede parkuru tamamlayamayan öğrenciler diskalifiye edilmektedir. Öğretmenlik baraj puanı 300 YGS olanıdır.

Antrenörlük Bölümüne müracat edecek öğrencilerden 220 YGS puanı ile müracat edebilmektedir. Ayrıca 3 yıllık lisanslı sporcu olması şarttır. 3 adet Esame belgesi (3 tane resmi maça çıktığına dair resmi belge) istenmektedir. Lisanslı sporcuların değerlendirmesi oynadığı lige göre değişmektedir. Örneğin, profesyonel Futbolcu ise 80 puan Bal liginde oynamış ise 70 puan Süper Amatörde oynamış ise 60 puan gibi bütün spor branşları bu şekilde değerlendirilmektedir.

Spor Yöneticiliği bölümü ise 4 yıllık aradan sonra öğrenci almaktadır. 240 YGS puanı alan öğrenciler müracat edebilmekte ve sporcu özgeçmişi etkisi olacaktır. Ancak yüzdelik etki oranı için resmi açıklama yapılmamıştır. Spor Yöneticiliği bölümü içinde yetenek sınavı yapılacaktır.

Hazırlayan;

Boğaziçi Öğretim Görevlisi Dr Mustafa Erol

5

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır. 0
Devamı..