Yapay Kaslar Kendi Kendini Onarabilecek

21 Nisan 2016
Genel
0 0
Stanford Üniversitesi’nden Zhenan Bao ve ekibi Nature dergisine yaptıkları açıklamada, Fe-Hpdca-PDMS isimli bir grup elastomerden üretilecek yapay kasların, meydana gelebilecek yırtık, kesik gibi deformasyonları kendi kendine onarabileceğini bildirdi.

Kendi kendini onaran malzemenin içeriğinin, silikon, oksijen, azot ve karbon atomları ve demir tuzu içeren polimer zincirinden meydana gelmektedir. Malzeme üzerinde oluşan bir deliğin etrafında demir atomları oksijen, azot ve diğer atomlar ile bağ yaparak 72 saat içerisinde bu deliği onarabiliyor. Ayrıca bu polimer yapı ortasından kesilse bile bir süre içerisinde bu kesik yerden tekrar birleşerek bu kesiği kapatabiliyor. Üstelik elastikliğini %90 oranında koruyarak ve -20°C sıcaklıkta bile.

2000 yılında bilim insanları, polimer malzemelerden elde ettikleri ve üzerine voltaj uygulandığında kasılma özelliği olan malzemelerin yapay kas olarak kullanılabileceğini açıklamışlardı. Fakat bu malzemelerin kendiliğinden onarımı mümkün değildi. Bao ve ekibinin sentetik kas alanında yaptıkları bu çalışma yapay uzuvların geleceği hakkında umut vedetmektedir.

Çeviri Kaynağı
http://www.sciencemag.org/news/2016/04/artificial-muscle-can-heal-itself

Kaynak
Fizikist

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü