Yurtdışında yüksek lisans nasıl yapılır?

8 Mayıs 2014
Genel
2 0

İş bulma kolaylığı, eğitim dilinin ingilizce olması, staj yapma fırsatı sunması, bir çok ülkede 1 yıl çalışma ve oturma izni verilmesi, uluslararası şirketlerde çalışma fırsatı, uluslararası network ve yurtdışı tecrübesi kazandırması gibi avantajlarından dolayı da pek çok öğrenci yüksek lisans için yurtdışını tercih ediyor.

[divider]

 Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya’yı tercih ediyor ama son yıllarda  Almanya, Macaristan, Polonya gibi ülkelere de ilgi oldukça artmış durumda.

Yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi ne kadar sürüyor? 
Yurtdışında master eğitiminin süresi ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Armada Grandee  Eğitim Programları Müdürü Pelin Oğuz Ersan’nın verdiği bilgiye göre; yurtdışında master diploması alabilmek için eğitim süresi eğer tam zamanlı eğitim görecekseniz 1 veya 2 yıl sürebilir, eğer yarı zamanlı eğitim görecekseniz 2 ile 4 yıl arasında değişiklik gösterebilir.
İngiltere ve Avusturya’da Yüksek Lisans Eğitimi
İngiltere’de master programları 2 dönemde yani 1 akademik yılda tamamlanabiliyor. Armada Grandee  Eğitim Programları Müdürü Pelin Oğuz Ersan’nın verdiği bilgiye göre; tezini tamamlayan öğrenci master diplomasını almaya hak kazanıyor. Avustralya’da yurtdisinda-yukseklisansçoğunlukla 1 yıl devam eder fakat bazı bölümlerde master programı 1,5 hatta 2 yıl sürebilir. İngiltere ve Avustralya’da master eğitiminin ortalama 1 sene olması ve çalışma izni verilmesi, öğrencilerin bu ülkeleri tercih etmelerinde belirleyici bir rol oynuyor. İngiltere Hükümeti üniversite eğitim alan öğrencilerine part-time çalışma izni veriliyor.
Amerika’da ve Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi
Sanılanın aksine ülkemizden Amerika’ya eğitim amaçlı giden Türk öğrencilerin yaklaşık yüzde 60’ı yüksek lisans ve doktora programlarına gidiyor. Bu öğrencilerin de en çok tercih ettikleri bölümler işletme ve mühendislikle ilgili bölümler.  Amerika ve Kanada’da master eğitimi genellikle 2 yıl sürüyor.
Yurtdışında Master yapmak için ne kadar bütçe gerekli?
Armada Grandee  Eğitim Programları Müdürü Pelin Oğuz Ersan’nın verdiği bilgiye göre; yurtdışında master yapmak sanıldığı kadar pahalı değil! İngiltere ve ABD’de dahi yıllık 15.000 USD ortalamayla birçok master programına katılmak mümkün. Eğer master eğitimi almak için Avrupa’yı tercih edecek olursanız çok daha avantajlı bir tablo sizi bekliyor. Sözgelimi dünyaca tanınmış Almanya üniversitelerinde master eğitimi ücretsiz. Dünya sıralamalarında en üst sıralarda yer alan Avusturya üniversitelerinde ise çok nitelikli bir master eğitimini yılda sadece 750 Euro ödeyerek alabilirsiniz. Eğitim kalite ve standartları yüksek olan, uluslararası tanınırlığa sahip Polonya ve Macaristan’da ise yıllık ortalama 3000 – 4000 Euro ödeyerek istediğiniz alanda İngilizce master eğitimi alabilirsiniz.
Milliyet
0

Bir Cevap Yazın

Menü